środa, 6 sierpnia 2014

Rozdział 6: Kurs Bhagawad Gity ze Śri Swamim Vishwanandą




4 sierpnia Swamidźi omówił rozdział 6. Bhagawad Gīty, zatytułowany Dhjāna Joga (Joga medytacji).

W rozdziale 6. Kryszna mówi o konieczności nieprzerwanego skupienia umysłu oraz intelektu na Bogu dniem i nocą. On jest najwyższym ukochanym, on jest tym, na którego należy ukierunkować swoje życie.

Główne tematy omówione w rozdziale:

1.      Praktykujący karma jogę jest jednocześnie wyrzeczonym.

2.      Umysł jest zarówno przyjacielem, jak i wrogiem.

3.      Techniki medytacji.

4.      Przeznaczenie jogina, który nie odniósł sukcesu w praktyce.


Fragment komentarza Swamidźiego:

athawā joginām ewa
kule bhawati dhīmatām
etaddhi durlabhatara
m
loke dźanma jadīd
ryśam
(Źródło: Śrīmad Bhagawad Gītā, 6.42)


Lub też urodzi się on w rodzinie mądrego jogina. Doprawdy, takie wcielenie jest rzadkością w tym świecie.


„W tym fragmencie miłosierny Pan stwierdza, że człowiek, który jest nieprzywiązany, rodzi się w rodzinie joginów. Ktokolwiek z was praktykuje duchowość - wasze dzieci to dusze zaawansowane, nie są to zwyczajne dusze. Poprzez swoją praktykę staliście się promieniem światła i dzięki waszej tęsknocie za Bogiem wasze dzieci również są wspaniałymi duszami.


>>Doprawdy, takie wcielenie jest rzadkością w tym świecie<<, ponieważ zazwyczaj ludzie rodzą się przywiązani do tego świata. Ilu tak na prawdę rodzi się w rodzinie, w której są kierowani na ścieżkę duchową? Kryszna ma tutaj na myśli również wasze dzieci. Jeśli zapewnicie im odpowiednią duchową edukację, i wy sami jesteście uduchowieni, to pomoże im na ich ścieżce ku urzeczywistnieniu Boga.


Kryszna mówi dalej o tym, że jest to bardzo rzadka możliwość - móc poddać się guru. Tak więc, w takim wcieleniu, gdy już znajdziecie swojego satguru (prawdziwego guru), zróbcie wszystko, co możliwe, aby z tego skorzystać. Chwała oraz łaska osiągnięcia lotosowych stóp mistrza poprzez przyjęcie jego prowadzenia oraz służbę dla niego, to bardzo rzadka możliwość. I takie wcielenie trudno jest uzyskać. Nie da się przecenić ogromnej wartości takiego wcielenia".




Komentarz jednego z uczestników:

„Swamidźi stosował dzisiaj wiele ciekawych analogii. Dzięki temu dużo łatwiej jest nam odnieść się do tego, o czym mówi. Bardzo mi odpowiadała dzisiejsza analogia na temat umysłu - że jest on jak woda, która dostosowuje się do kształtu, w który jest wlewana. Pomaga mi to uświadomić sobie, że powinniśmy skoncentrować umysł na Bogu i niczym innym". – Andrew, USA


Śri Swami Vishwananda zdecydował się wygłosić komentarz do Śrīmad Bhagawad Gīty, odwiecznego słowa Pana Śri Kryszny. Cykl będzie trwał 18 dni, a każdy dzień będzie poświęcony jednemu rozdziałowi. Gurudźi będzie komentował, patrząc na dzieło szczególnie z perspektywy bhakti (pełnego miłości oddania Bogu).

Teraz dostarczymy małej porcji komentarzy na blogu dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w kursie. W późniejszym czasie komentarze Gīty będą w całości dostępne zarówno w postaci książki, jak również zestawu płyt CD oraz DVD.


0 komentarze :