czwartek, 14 sierpnia 2014

Rozdział 14: Kurs Bhagawad Gity ze Śri Swamim Vishwanandą





12 sierpnia 2014 Swamidźi omówił 14. rozdział Bhagawad Gīty, zatytułowany Gunatraja Wibhāga Joga – Joga w odniesieniu do trzech gun (cech, sił) natury materialnej.

W rozdziale 14 Kryszna wyróżnia trzy guny (cechy): sattwę (dobroć), radźas (pasja, porywczość) i tamas (ignorancja). Tłumaczy, jak ważne są dobre cechy w bhakcie (wielbicielu). Wyjaśnia Ardźunie, że cechy te są potrzebne, żeby rozwijać się na ścieżce duchowej, lecz ostatecznie należy się wznieść się ponad te trzy guny.

Główne tematy omówione w rozdziale:

1.      Cechy charakterystyczne trzech gun występujących w przyrodzie.
2.      Trzy guny jako środki transmigracji duszy indywidualnej.
3.      Osiąganie wyzwolenia po wzniesieniu się ponad trzy guny natury materialnej.
4.      Proces wznoszenia się ponad trzy guny.
5.      Więzy trzech gun mogą zostać zerwane poprzez pełną oddania miłość.

Fragment komentarza Swamidźiego:
sarwa dwāreszu dehe ’smin
  prakāśa upadźājate
  dźńānam jadā tadā widjād
  wiwryddham sattwam itjuta

(Źródło: Śrīmad Bhagawad Gītā, 14.11)

Kiedy wszystkie bramy ciała zaleje światło światło zrozumienia, percepcji i wiedzy – należy rozumieć,
 że w naturze [tej osoby] nastąpił ogromny wzrost guny sattwicznej (guny dobroci).

„Bhagawān mówi tutaj, że kiedy opanowuje was niepowstrzymana radość, czasem czujecie tak głęboką szczęśliwość, że nie zdajecie sobie sprawy, skąd się wzięła. Odczuwacie wysublimowaną radość wewnątrz siebie, zaczynacie się śmiać i płakać równocześnie, czujecie nagłą ekscytację. Wtedy właśnie ma miejsce powódź światła światła zrozumienia. Wiecie, że odnaleźliście swoją drogę w życiu, znaleźliście swojego guru i nie jesteście już przypadkową osobą na ulicy. Macie poczucie przynależności i to poczucie rodzi wielką radość, że nie jesteście sami na swojej ścieżce.

Dzięki temu światłu osiąga się wnikliwość, zdolność rozróżniania i zrozumienie, czym jest życie, co jest prawdą, co jest dobre, a co złe. Kiedy pojawia się światło mądrości, umysł automatycznie kieruje się ze świata zewnętrznego do wewnątrz. Kiedy zwracacie się do wewnątrz poprzez swoją sadhanę, przez medytację, automatycznie pojawia się pewien brak przywiązania do świata zewnętrznego. Nic ze świata zewnętrznego tak naprawdę was nie martwi, niczego się nie boicie, ponieważ wasze zaufanie i miłość, wasza wiara jest silna”.


Komentarz jednego z uczestników:
„Wczorajszy wykład był najbardziej praktyczny dla mnie. Jestem terapeutką zajmującą się ajurwedą i w mojej pracy bardzo dużo zajmuję się trzema gunami. Jednak wczoraj zdałam sobie sprawę, że powinnam trochę >>odpuścić<< i nie przywiązywać się tak bardzo do trzech gun, ale umieścić je na właściwym miejscu. To było dla mnie wielce praktyczne”. Kalavati, Szwajcaria

Śri Swami Vishwananda zdecydował się wygłosić komentarz do Śrīmad Bhagawad Gīty, odwiecznego słowa Pana Śri Kryszny. Cykl będzie trwał 18 dni, a każdy dzień będzie poświęcony jednemu rozdziałowi. Gurudźi będzie komentował, patrząc na dzieło szczególnie z perspektywy bhakti (pełnego miłości oddania Bogu).

Teraz dostarczymy małej porcji komentarzy na blogu dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w kursie. W późniejszym czasie komentarze Gīty będą w całości dostępne zarówno w postaci książki, jak również zestawu płyt CD oraz DVD.

0 komentarze :