wtorek, 15 grudnia 2015

Rok z ulicznym kirtanem w Bhakti Mardze



Wyobraź sobie, że w miejscu, w którym mieszkasz, idziesz do sklepu na zakupy, a z oddali słyszysz muzykę. Jak tylko dochodzisz do rogu budynku, widzisz grupę ludzi. Niektórzy są ubrani na biało, inni są w jeansach i T-shircie, a jeszcze inni w dhoti, kurcie lub nawet sari. Grają na instrumentach i śpiewają bez skrępowania. Każdy z nich ma tilak na czole i klaszcząc raduje się na ulicach miasta, zazwyczaj szarego i pełnego zajętych sobą nieznajomych. I w jakiś sposób uśmiech na ich twarzy, sprawia, że i ty się nim zarażasz i uśmiechasz się spoglądając na grupę bhaktów, powoli idącą ulicą i śpiewającą bez skrępowania: "Radhe, Radhe!"
Koncept ulicznego kirtanu i dzielenia się Miłością do Boga, poprzez śpiewanie Boskich Imion istnieje od setek lat. Bengal jest kolebką narodzin ulicznego kirtanu, który został zapoczątkowany przez pełnego chwały świętego, Śri Ćajtanję Mahaprabhu. W ostatnich latach organizacja zwana ISKCON (Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny) spopularyzowała tę praktykę w zachodniej kulturze, wykonując kirtan najczęściej na lotniskach i na Times Square w Nowym Jorku.
Jeśli odwiedziłeś już Shree Peetha Nilaya,  prawdopodobnie usłyszałeś tam mantrę : "bhadźo nitai gauranga radhe śjam dźapa hare kryszna hare ram”. Każdego dnia w centrum duchowym SPN, mantra ta jest śpiewana nieustannie od 9:00 rano do 9:00 wieczorem, z przerwą na wspólne modlitwy. Ale jakie znaczenie ma właściwie ta mantra?

Sama mantra może być podzielona na kilka części. Po pierwsze ofiarowanie służby (bhadźo). Jakiego rodzaju służby? Ofiarowujemy cechy Śri Nitjanandy (towarzysza Ćajtanji) oraz Śri Ćajtanji Mahaprabhu, ucieleśnienia współczucia i oddania w formie wibracji na rzecz świata (nitai gauranga). Po co ten rodzaj służby? Szerzenie współczucia i oddania prowadzi do osiągnięcia celu życia, lotosowych stóp Śri Radhy Kryszny (radhe śjam). Wreszcie – w jaki sposób ofiarujemy swoją służbę? Osiągamy to poprzez ciągłe powtarzanie Maha Mantry (dźapa hare kryszna hare ram).
Znając znaczenie tej mantry oraz inspirując się wielkimi świętymi, takimi jak Ćajtanja Mahaprabhu, Bhakti Marga całym sercem przyjęła tradycję ulicznego kirtanu. Począwszy od grudnia zeszłego roku, kirtan uliczny był wykonywany w każdą niedzielę w różnych niemieckich miastach.

Na prośbę Sri Swamiego Vishwanandy, Swami VishwaKanjalochananda (wcześniej znany jako Chaturananda) przejął sprawowanie nad tym projektem. Swami Kanjalochananda dokonał niezwykłego wysiłku, aby życzenie Gurudźiego było spełniane nieustannie co tydzień, w każdą niedzielę.
W ciągu tego całego roku Swami Kanjalochananda był świadkiem różnych zaskakujących wydarzeń, które są świadectwem mocy kirtanu ulicznego. Ludzie, którzy nigdy wcześniej nie słyszeli o kirtanie byli przyciągani przez Miłość, która emanuje od Boskich Imion. Historii jest bardzo wiele, ponieważ każda osoba mająca z kirtanem styczność jest inna.
Praktyka kirtanu ulicznego nie tylko otworzyła umysły i serca przechodniów, ale także pomogła zmienić punkt widzenia u samych uczestników. Ponieważ bycie nieśmiałym w takiej sytuacji jest naturalne, wielu ludzi miało początkowo opory przed publicznym śpiewem w obecności nieznajomych. Jednak zdobywając się na odrobinę odwagi i mając wsparcie ludzi takich, jak Swami Kanjalocha, zostali zainspirowani tak bardzo, że niektórzy z nich pragną zorganizować grupy kirtanu ulicznego w swoich miastach.
Kirtan uliczny jest służbą, która pomaga otaczającemu nas środowisku poprzez moc wibracji Boskich Imion. Chociaż istniał przez stulecia, kirtan uliczny nadal jest całkiem nową koncepcją w zachodniej kulturze. Rozwój i przyszłość kirtanu ulicznego zależy od wielbicieli, którzy będą chętni, aby publicznie służyć ludzkości w sposób, który daje ludziom natychmiastowe i bezpośrednie doświadczenie zetknięcia się ze światem duchowości. Jest to metoda otwierania ludzkich serc, a także zapoznawania ich ze Sri Swamim Vishwanandą i Bhakti Margą. Swami Vishwakanjalochananda jest niezwykle zaangażowany i podekscytowany pomysłem rozszerzania kirtanu ulicznego na cały świat i jest gotów pomóc każdemu, kto chce dołączyć do istniejącej grupy kirtanu ulicznego lub też komukolwiek, kto chce zostać prowadzącym grupy i udać się w podróż do serc nieznanych ludzi w niedzielne popołudnia.

Więcej informacji o kirtanie ulicznym można otrzymać pisząc na adres Swamiego Vishwakanjalochananandy: vishwakanjalochanananda@bhaktimarga.org
Poniżej zamieszczamy wypowiedź jednego z regularnych uczestników kirtanu ulicznego ze Shree Peetha Nilaya:
"Kirtan uliczny to czas, kiedy możemy wyjść i podzielić się doświadczeniem Miłości Boga w bezpośredni sposób. Od kiedy mieszkam w aśramie, mój kontakt ze światem zewnętrznym jest ograniczony i choć to odosobnienie pomaga mi skupić się na duchowości, czasami ogranicza możliwość dzielenia się Boską Miłością, której świat tak bardzo potrzebuje.
To jest zawsze fascynujące zobaczyć twarze zaciekawionych ludzi, gdy przechodzimy śpiewając bhadźany. Widziałem nieraz, jak dzieci intuicyjnie reagowały na imiona Boga, zdawały się być przyciągane niczym magnes do muzyki, a ich twarze rozświetlały się radośnie. Kirtan uliczny daje mi także wspaniałe poczucie posiadania rodziny. Tak, jak w rodzinie każdy się wspiera, tak samo tutaj – każdy uczestniczący dodaje siły reszcie grupy i wszyscy świetnie się bawimy śpiewając Boskie Imiona.

Jestem wdzięczny za to, że mogę widzieć, jak wielbiciele się jednoczą i szerzą Boską Miłość, która zmieniła każdego z nas. Kirtan uliczny jest jednym ze sposobów dzielenia się tą transformacją, dzielenia się Boską Miłością, nie zatrzymując jej dla siebie, ale dzieląc się nią z tymi, którzy jeszcze nie doświadczyli piękna intonowania Boskich Imion.” – Kushalananda

Nowy rok już wkrótce! Przyjedź świętować go w Shree Peetha Nilaya ze Sri Swamim Vishwanandą i rodziną Bhakti Margi. To powitanie Nowego Roku zapadnie ci na pewno w pamięci.

0 komentarze :