piątek, 18 września 2015

Podążając za Mistrzem - Kumbha Mela 2015, dzień 9 (inicjacja na Mahamandaleśwara)




"Nie da się zrozumieć duchowości przy pomocy słów. Człowiek staje się uduchowiony dopiero wtedy, gdy duchowość wydostanie się z jego własnego wnętrza. Duchowość nie wynika z rozumienia czegokolwiek umysłem. Podobnie jest z duszą – umysł nie pojmuje właściwości, czy też istoty duszy, nawet jeśli bardzo chce, i tak właśnie jest z duchowością. Istoty duchowości nie da się ogarnąć umysłem, jedynie duchem" – Sri Swami Vishwananda

Podróż:

Mamy przyjemność ogłosić, że Sri Swami Vishwananda został inicjowany jako Mahamandaleśwar. Jest on pierwszą osobą spoza Indii, której nadano ten szczególny tytuł.

Mahamandaleśwar to tytuł nadawany hinduskim mnichom. Nadanie tego tytułu oznacza wyniesienie na najwyższy poziom tradycyjnej duchowej hierarchii w Indiach.


Mahamandaleśwarowie przynależą do systemu akhar, założonego przez Adi Śankaraćarję, aby uchronić tradycyjne praktyki hinduistyczne od zapomnienia, bądź zaprzepaszczenia. Sri Swami Vishwananda dołączy do akhary Nirmohi, która jest akharą wisznuicką założoną w XVIII wieku.

W ramach danej akhary istnieje kilka sampradaj, przy czym my przynależymy do Sri Sampradaji założonej przez Śri Ramanudźa Aćarję. (Istotną kwestią jest to, że pomimo iż Adi Śankaraćarja założył system akhar, przynależność do jednej z akhar nie oznacza automatycznie, że jesteśmy zwolennikami Śankaraćarji, bądź jego filozofii).

Na łamach Times of India opublikowano krótki artykuł na temat inicjacji Swamiego i Bhakti Margi. Treść artykułu można przeczytać tutaj:
http://timesofindia.indiatimes.com/city/nashik/Swami-Vishwananda-becomes-first-Mahamandaleshwar-from-outside-the-country/articleshow/49006144.cms


Najważniejsze wydarzenia: 

Oto jak jeden z uczestników zrelacjonował co działo się w dniu inicjacji oraz samą ceremonię:

"Ponieważ dziś przypadały urodziny Pana Ganeśy, Gurudźi wykonał rano abhiszekam na Panu Ganeśy oraz Giridharim. Po modlitwach mieliśmy jagnę, podczas której każdy mógł uczestniczyć w ofiarowaniu do świętego ognia. Po tej ceremonii ofiarowaliśmy pożywienie oraz światło (arati) Panu Ganeśy. Pielgrzymi dostali Jego darszan, a Gurudźi poprowadził kilka bhadźanów, podczas których ludzie entuzjastycznie śpiewali, klaskali i tańczyli".


Gurudew miał dobry nastrój tego ranka, był skory do zabawy i pozował do zdjęć.





"Wieczorem wyruszyliśmy na inicjację Gurudźiego. Pudźa przeprowadzona na Gurudźim, w wyniku której został inicjowany w tytuł Mahamandaleśwara odbyła się w miejscu wypełnionym po brzegi ludźmi. Po inicjacji cała grupa wraz z Gurudźim powróciła do naszego hotelu".

Wydarzenie transmitowaliśmy krótko poprzez Periscope. Nagrania z transmisji w serwisie Periscope można obejrzeć tylko do 24 godzin, dlatego jeśli chciałbyś być powiadamiany o naszych przyszłych transmisjach, pobierz aplikację Periscope i kliknij "Follow" na stronie naszego profilu: : https://www.periscope.tv/bhaktimarga108




Kiedy powróciliśmy do hotelu, grupa ofiarowała Gurudźiemu piękną girlandę oraz kwiaty w ramach uczczenia tej szczególnej okazji. Gurudźi udzielił krótkiego satsangu, podczas którego powiedział, że bardzo docenia miłość, jaką okazali mu wielbiciele. Powiedział również, że jeśli chcemy osiągnąć Boga, musimy być pokorni. Przytoczył przykład Ghandiego, który zawsze pozostawał pokorny, mimo, że nosił tytuł Mahatmy, co mogło uczynić go bardzo dumnym. Wielbiciele słuchali bardzo uważnie.







Teraz czeka nas kilka godzin snu, po czym wyruszamy o 2:30 lokalnego czasu na drugą, spośród głównych, kąpieli Kumbha Meli.

Relacja uczestnika:

"Po inicjacji wróciliśmy do naszej kwatery i tam przywitaliśmy ciepło Gurudźiego girlandami i kwiatami. Gurudźi podkreślił kolejny raz, że pokora jest najważniejszą cechą, jaką należy w sobie pielęgnować na duchowej ścieżce. Potem powtórzył to, o czym mówił wielokrotnie podczas całej pielgrzymki – jak wspaniała jest wiara, jaką mają tutejsi ludzie." - Nilkrit, Brazylia

Jutro czeka nas dość ekscytujący dzień, ponieważ bierzemy udział w drugiej kąpieli. Bądźcie z nami!

Więcej zdjęć można obejrzeć na naszej stronie na Facebooku: https://www.facebook.com/SriSwamiVishwananda

0 komentarze :