wtorek, 19 sierpnia 2014

Rozdział 18: Kurs Bhagawad Gity ze Śri Swamim Vishwanandą


16 sierpnia 2014 Swamidźi omówił 18. rozdział Bhagawad Gīty, zatytułowany Moksza Sannjāsa Joga – Joga wyzwolenia poprzez wyrzeczenie.

W rozdziale 18. Kryszna mówi o ścieżce polegającej na całkowitym oddaniu. Ścieżce osiągania boskiej łaski i zostawiania przeszłości całkowicie za sobą. Kryszna wyjaśnia, że cokolwiek się robi w duchu oddania, jeśli wykonuje się swoje obowiązki z pełną miłością, wtedy można stać się wolnym.

„Skup swój umysł na Mnie, bądź Moim wielbicielem, czcij Mnie, składaj Mi hołd, a bez wątpienia przyjdziesz do Mnie. Obiecuję ci to, ponieważ jesteś Mi bardzo drogi”. (Śrīmad Bhagawad Gītā, 18.65)


Główne tematy omówione w rozdziale:

1.        Trzy rodzaje wiary.

2.        Pięć powodów działania.

3.        Ścieżka oddania najwyższą ze ścieżek prowadzących do Boga.

4.        Najwyższa służba dla Boga i najlepszy rodzaj dobroczynności.

5.        Łaska Bhagawad Gīty.

6.        Zarówno wiedza, jak i działanie są potrzebne.

7.        Więzy karmiczne a wolna wola.

Fragment komentarza Swamidźiego:

idam te nātapaskāja nābhaktāja kadāćana na ćāśuśrūszawe wāćjam na ća mām jo’bhjasūjati

(Źródło: Śrīmad Bhagawad Gītā, 18.67)

Nigdy nie powinieneś przekazywać tej wiedzy temu, kto nie posiada samodyscypliny, kto nie posiada oddania ani temu, kto nie pełni służby oddania, ani też temu, kto Mną gardzi i umniejsza Mnie, kiedy przebywam w ciele ludzkim.

„Bhagawān Kryszna mówi: >>Nie przekazuj tej wiedzy niewierzącym, ponieważ nie przyniesie to żadnych rezultatów. Nie ma sensu przekazywać tej głębokiej, dającej wyzwolenie wiedzy tym, którzy nie są gotowi, którzy nie są oczyszczeni i nie wierzą w Boga. Oni tylko jej wysłuchają, ale to na nich nie zadziała.<<

Jeśli ludzie nie są gotowi, w ogóle nie zrozumieją słów wypowiedzianych przez Bhagawāna.

>>Nie przekazuj jej temu, kto nie posiada oddania<<. Bhagawān ma tu na myśli: >>Przekaż ją bhakcie (wielbicielowi).<< Na tym głównie powinna skupiać się oddana dusza – powinna myśleć, nieustannie medytować i mówić o tym, co powiedział Pan. Powinna studiować Jego słowa i pić ten nektar.


Bhagawān mówi też: >>Nie przekazuj jej temu, kto nie służy, kto nie wykonuje praktyk duchowych<<. Ludzie tacy błąkają się po świecie, chodząc to w lewo, to w prawo, przywiązując się do wszystkiego. Raz zaczerpną [wiedzy] z tego miejsca, raz z tamtego, ale nie będą w stanie pić nektaru ani doświadczyć jego głębi, nic nie zrozumieją. Dlaczego więc >>rzucać perły przed wieprze<<? To powiedział Jezus Chrystus: >>Nie rzucajcie pereł swych przed świnie (…)<< (Mt. 7.6). Co zrobią świnie? Podepczą je, bo nie znają ich wartości.


Bhagawān Kryszna przypomina Ardźunie o tym samym: >>Nie przekazuj tej wiedzy nikomu, kto nie jest oddany ani nikomu, kto nie pełni służby<<. Służba jest bardzo ważna. Pomoc, którą niesie się innym, posiadane zalety  to jest bardzo, bardzo ważne. Dlatego powiedział surowo: >>Przekaz ją temu, kto jest gotowy<<. To jest wiedza, która daje wyzwolenie z cyklu narodzin i śmierci. Nawet, jeśli tylko raz usłyszycie całą Bhagawad Gītę. To jest zapewnienie Bhagawāna: ktokolwiek choć raz usłyszy całą Gītę i postara się ją pojąć, będzie wyzwolony w tym życiu. Na tym polega sekret Bhagawad Gīty.


Bhagawān Kryszna powiedział tutaj Ardźunie, jak ważna jest ta wiedza. Jak ważne jest, aby w pełni zaangażować się w to, co powiedział. Należy być oddanym i służyć Mu, ponieważ nie ma nikogo innego poza Nim”.




Komentarz jednego z uczestników:

„Ostatni rozdział Bhagawad Gīty naprawdę mi się podobał, ponieważ po udzieleniu Ardźunie wszystkich tych instrukcji o tym, jak Go osiągnąć, niektóre kwestie mogły wydać się nieco trudne. Jednak Kryszna przekazał ten ostatni, miłosierny werset mówiący o tym, że jedyne, co trzeba zrobić, to uwierzyć. Można zapomnieć o wszystkim innym. Jeśli wszystko inne zawiedzie, wystarczy po prostu wysłuchać Gīty i uwierzyć w Boga, a wszystkie nieczystości zostaną zmyte. Ten właśnie ostateczny akt boskiego miłosierdzia wyniosłem z tego rozdziału”. – Gerald, Kenia


Śri Swami Vishwananda zdecydował się wygłosić komentarz do Śrīmad Bhagawad Gīty, odwiecznego słowa Pana Śri Kryszny. Cykl będzie trwał 18 dni, a każdy dzień będzie poświęcony jednemu rozdziałowi. Gurudźi będzie komentował, patrząc na dzieło szczególnie z perspektywy bhakti (pełnego miłości oddania Bogu).


Teraz dostarczymy małej porcji komentarzy na blogu dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w kursie. W późniejszym czasie komentarze Gīty będą w całości dostępne zarówno w postaci książki, jak również zestawu płyt CD oraz DVD.


0 komentarze :