wtorek, 12 sierpnia 2014

Rozdział 12: Kurs Bhagawad Gity ze Śri Swamim Vishwanandą





10 sierpnia 2014 Swamidźi omówił rozdział 12. Bhagawad Gīty, zatytułowany Bhakti Joga (Joga oddania).

W rozdziale 12. Pan Kryszna wychwala ścieżkę oddania Bogu (bhakti jogę). Kryszna wyjaśnia, że  bhakti joga jest najłatwiejszą i najlepszą ścieżką do podążania.

Najwyższy Pan powiedział: „Za najlepszych joginów uważam tych, którzy są (lub pragną być) na zawsze zjednoczeni ze Mną, którzy mają najwyższą wiarę, i którzy Mnie czczą i skupiają swój umysł na Mnie”.

Główne tematy omówione w rozdziale:

1.      Czy powinno się czcić Boga osobowego, czy bezosobowego?
2.      Powody przemawiające za oddawaniem czci osobowej formie Boga.
3.      Cztery ścieżki prowadzące do Boga.
4.      Bhakti joga jest najlepszą drogą.
5.      Cechy wielbiciela Boga.

Fragment komentarza Swamidźiego:
majjāweśja mano je mām
  nitja-juktā upāsate  
  śraddhajā parajopetās
te me juktatamā matā
(Źródło: Śrīmad Bhagawad Gītā, 12.2)

Tych, którzy skupili swój umysł na Mnie
 i poprzez ciągłe zjednoczenie posiedli najwyższą wiarę,
 i którzy Mnie szukają, uważam za najdoskonalszych joginów.

„Bhagawān mówi tutaj, że najwyższą i najdoskonalszą formą jogi jest tęsknota za Panem, posiadanie miłości do Pana, posiadanie szacunku dla Niego. Przez to znajdujemy wielką radość w słuchaniu o Jego chwale, pamiętaniu o Nim poprzez praktykę dźapy, ciągłe śpiewanie Jego boskich imion, a dzięki temu rośnie wiara.

To jest jak pożywienie dla wiary, umysł staje się skupiony i pochłonięty Bogiem. Widzicie, bardzo trudno jest podtrzymywać swój wysiłek, nie jest to takie łatwe. Trzeba być bardzo silnym. Ale jeżeli ktoś jest ugruntowany w Bogu, poddaje Mu się i wierzy w Niego, Pan dba o pomyślność takiego bhakty i prowadzi go.

Bhagawān Kryszna mówi: >>Posiadam formę i imię, i objawię się temu, kto je zna poprzez ciągłe pamiętanie i śpiewanie moich imion, i kto utrzymuje tę Moją formę zakorzenioną głęboko w umyśle. To jest najwyższe zjednoczenie, ponieważ objawię się w jego własnej jaźni<<”.


Komentarz jednego z uczestników:
„Dzisiaj Swami omówił piękno bhakti jogi. Wyjaśnił, że jest ona naprawdę prosta nie łatwa, ale prosta. Nie musisz umieć nic szczególnego, nie musisz być nikim wyjątkowym, nie ma tu żadnej wielkiej tajemnicy. Po prostu musisz być szczęśliwy i zakochany [w Bogu przyp. tłum.]”. Pratab, Chorwacja.

Śri Swami Vishwananda zdecydował się wygłosić komentarz do Śrīmad Bhagawad Gīty, odwiecznego słowa Pana Śri Kryszny. Cykl będzie trwał 18 dni, a każdy dzień będzie poświęcony jednemu rozdziałowi. Gurudźi będzie komentował, patrząc na dzieło szczególnie z perspektywy bhakti (pełnego miłości oddania Bogu).

Teraz dostarczymy małej porcji komentarzy na blogu dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w kursie. W późniejszym czasie komentarze Gīty będą w całości dostępne zarówno w postaci książki, jak również zestawu płyt CD oraz DVD.

0 komentarze :