poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Kurs Bhagawad Gity 2016 – dzień 6


Wykład Bhagawad Gity dzień 6


„Wieczorem, gdy będziecie kłaść się spać, wygospodarujcie tylko jedną minutę, zamknijcie oczy i podziękujcie Bogu. Powiedzcie ‘Boże, dziękuję Ci za ten dzień, który mi podarowałeś. Dziękuję za wszystkie doświadczenia, które otrzymałem. Ty jesteś zawsze przy mnie, oddaję ten dzień Twoim lotosowym stopom’. To takie proste. Z głęboką ufnością zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie stopy Najwyższego, wyobraźcie sobie, że ofiarujecie wszystko do Jego stóp” – Paramahamsa Vishwananda, 21 sierpnia 2016 r.

Dzień 6 kursu Bhagawad Gity był szczególnie ważnym dniem, ponieważ właśnie wtedy Paramahamsa Vishwananda omówił rozdział 12: „Bhakti Joga” – ścieżka oddania. Jako uzupełnienie tego rozdziału, Paramahamsa Vishwananda skomentował również rozdział 13 i 14.

Paramahamsa Vishwananda omawia 12 rozdział Bhagawad GityRozdział 12

Gdy Ardźuna ujrzał kosmiczną formę Kryszny i wysłuchał Jego wnikliwych nauk, chciał dowiedzieć się, która ze ścieżek jest lepsza: ścieżka oddania czy mądrości. Ardźuna zapytał, czy lepiej zwracać się do Pana w Jego bezosobowej formie, czy w formie osobistego bóstwa. W rozdziale o Bhakti Jodze Kryszna opisuje różne wartości, które posiada prawdziwy wielbiciel oraz to, w jaki sposób, poprzez te właśnie wartości, staje się on drogi Panu.

„’Moi wielbiciele wiedzą, że to ja ich wzywam. Skupieni byli na mnie poprzez wszystkie wcielenia i z każdym kolejnym życiem rozwijają się, by do mnie dotrzeć. Nic nie jest w stanie ich zachwiać’. Bhagawan Kryszna mówi: ‘Ci, którzy oddani są tej Miłości, należą do mnie i są mi najdrożsi. Gdziekolwiek się znajdą, ja pójdę po nich. Należeli do mnie, należą też teraz i już zawsze będą do mnie należeć. Nawet jeśli zostali złapani w grę codziennej rutyny, w grę przyziemnych zewnętrznych czynności, będę budzić w ich sercach Miłość. Będę przypominać im skąd pochodzą i jaki jest ich cel. Wielbiciele, którzy mają to na uwadze, idą do mnie automatycznie’. 

Ten sattwiczny bhaw, to pragnienie życia duchowego nie dzieje się od tak, nie jest zbiegiem okoliczności. On budzi to w was, bo należycie do Niego, bo jesteście Mu najdrożsi”.  – Paramahamsa Vishwananda, 21 sierpnia 2016 r.

Paramahamsa vishwananda mówi o Bhakti

Paramahamsa Vishwanada kontynuował omawianie Bhaki Jogi, wyjaśniając w bardzo praktyczny sposób, jak stać się najdroższym wielbicielem Pana:

„Sprawcie, by każde wasze codzienne działanie stało się modlitwą. Nie tylko wtedy, gdy siedzicie w medytacji, gdy się modlicie, lecz podczas wykonywania wszystkich codziennych obowiązków. Nawet gdy siedzicie i rozmawiacie, niech będzie to modlitwą. Nawet kiedy żartujecie, niech i to będzie modlitwą. Gdy tańczycie, niech taniec stanie się modlitwą. Kiedy jecie – niech to również stanie się modlitwą. Niech praca stanie się modlitwą. Wszystko, co robicie używając zmysłów i umysłu, przetransformujcie w modlitwę na ołtarzu Pana. 

A jak to zrobić? Nie mówię, że zawsze wam się będzie udawało być świadomymi Boga bez przerwy przez 24 godziny, nie będziecie Go świadomi ciągle. Ale przypominajcie sobie o Nim od czasu do czasu, powtarzajcie Jego imiona. Nawet, jeśli raz powiecie: ‘śri krysznaja namaha’, albo jeden raz ‘om namo narajenaje’, tyle wystarczy”.  – Paramahamsa Vishwananda, 21 sierpnia 2016 r.

Paramahamsa vishwananda robi arti

W rozdziale 13, „Kszetrakszetradźna Wibhaaga Joga” (różnica pomiędzy Kszetrą – czyli polem i Kszetradźną – tym, który zna pole), Kryszna rozpoczyna nowy temat dyskusji (filozofia Sankhja). Wiodącym aspektem jest „Różnica pomiędzy Prakriti (Kszetrą) i Puruszą (Kszetradźną)”. Ardźuna chce zrozumieć swoją własną naturę i dowiedzieć się, jakie zajmuje miejsce w relacji z Bogiem i Jego stworzeniem. Zadaje następujące pytania: „Czym jest ciało? Co to jest dusza?”. W swoim komentarzu Paramahamsa Vishwananda wyjaśnia te zagadnienia, mówi w jaki sposób żyć na tym świecie, a nie być do niego przywiązanym:

„Bhagawan Kryszna mówi, że ten świat jest jak biuro. Przychodzicie tutaj wykonać swoją Karma Jogę, Karma Bhumi, potem musicie wrócić do domu. Nie należycie do tego świata. Należycie do świata Najwyższego. Należycie do Niego. Dlatego nazywamy Go Ukochanym, Ukochanym Panem. Ponieważ dusza zawsze tęskni, kochanek zawsze pragnie być z ukochanym. Wasza dusza jest wiecznie zakochana w Bogu, dlatego zawsze tęskni za swoim Ukochanym”. – Paramahamsa Vishwananda, 21 sierpnia 2016 r.

„Mądrzy wiedzą, że za tym wszystkim jest tylko Pan. Cokolwiek czyni, robi to w słusznej sprawie i to On zasiada wewnątrz waszych serc. Dlatego serce jest tak unikalne, tak wyjątkowe. Serce jest manifestacją samego Boga. To właśnie w sercu czujecie Miłość. W sercu Go spotykacie. W sercu z Nim rozmawiacie. To właśnie w sercu jednoczycie się z Nim. Nie mówię teraz o sercu fizycznym. Mówię o waszej czakrze serca, kosmicznym sercu znajdującym się wewnątrz ciała”. – Paramahamsa Vishwananda, 21 sierpnia 2016 r.


Kurs Bhagawad Gity dzień 6

W rozdziale 14 Pan Kryszna kontynuuje nauczanie Ardźuny o filozofii Sankhja Jogi i to właśnie w tym rozdziale Pan Kryszna mówi o trzech gunach (zasadach lub ‘tendencjach’ rządzących umysłem, ciałem i świadomością): sattwie, radźasie i tamasie. Pan Kryszna wyjaśnia, że te guny przenikają całą Prakryti – materialną manifestację i razem kształtują naturę stworzenia. 

Paramahamsa Vishwananda wspomniał, że najważniejszym wersetem w rozdziale 14 jest werset ostatni, czyli 26: „Ten, który kocha i dąży do mnie w nieustannej Miłości i uwielbieniu, wychodzi ponad trzy guny i jest też gotów zostać Brahmanem”. W odniesieniu do tego cytatu Pana Kryszny, Paramahamsa Vishwananda powiedział:

„To On, to Pan jest tym, który oddaje się swojemu wielbicielowi. Wielbiciele zawsze myślą, że to oni poddają się Mistrzowi. A w rzeczywistości jest odwrotnie. To Mistrz poddaje się wielbicielom, by wznieść ich do swojego poziomu”. – Paramahamsa Vishwananda, 21 sierpnia 2016 r.

Dzień 6 kursu Bhagawad Gity był dniem, w którym wszyscy uczestnicy poszerzali swoje wiadomości na temat ścieżki duchowej. Jednakże, tak jak wspomniał Paramahamsa Vishwananda, to od nas zależy, czy nauki te zastosujemy w praktyce. Obyśmy wszyscy poddali się Mistrzowi i nieustannie intonowali Boskie imiona!

Dźej Gurudew!

Sri Krishna podczas kursu Bhagawad Gity z Paramahamsą Vishwanandą


Podczas kursu Bhagawad Gity, wielu uczestników korzystało z nowo wydanej książki „Shreemad Bhagavad Gita: Verses and Translations” („Śrimad Bhagawad Gita: wersety z tłumaczeniem”). Pozycja ta zawiera wersety „Bhagawad Gity” w sanskrycie wraz z ich tłumaczeniem na język angielski, krótkie fragmenty komentarzy Paramahamsy Vishwanandy do poszczególnych rozdziałów, drzewo genealogiczne rodów z „Mahabharaty” oraz przewodnik po wymowie słówek sanskryckich.0 komentarze :