poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Rozdział 16: Kurs Bhagawad Gity ze Śri Swamim Vishwanandą





14 sierpnia 2014 Swamidźi omówił 16. rozdział Bhagawad Gīty, zatytułowany Daiwāsura Sampad Wibhāga Joga – Natura boska i demoniczna.

W rozdziale 16. Kryszna wymienia cechy boskie i demoniczne. Mówi Ardźunie, że aby osiągnąć wyzwolenie, należy odrzucić demoniczne cechy, takie jak: pożądanie, gniew i zachłanność. Powinno się nieustannie starać odróżniać działania dobre od złych poprzez samoanalizę.

Główne tematy omówione w rozdziale:

1.        Lista głównych boskich zalet, które należy kultywować dla osiągnięcia zbawienia.
2.        Lista cech demonicznych, które należy odrzucić.
3.        Przeznaczenie człowieka pogrążonego w ignorancji.
4.        Pożądanie, gniew i zachłanność są trzema bramami piekieł.

Fragment komentarza Swamidźiego:
ātma-sambhāwitāh stabdhā
dhana-māna-madānwitāh
jadźante nāma jadźńais-te
dambhenāwidhi pūrwakam
(Źródło: Śrīmad Bhagawad Gītā, 16.17)

Spełniają oni ofiary i dają nie dla właściwego celu,
 ale samolubnie i na pokaz, 
powodowani próżnością i upartą, niemądrą dumą.

„Bhagawān Kryszna mówi, że tacy ludzie wydają się niezwykle uprzejmi, pełni szacunku, ale powoduje nimi arogancja: >>Przepraszam pana…<< (Swamidźi mówi to głosem tak afektowanym, sztucznym, że wszyscy się śmieją).
Wszystko co robią, to jeden wielki pokaz, pozbawiony wiary, pełen próżności, tylko po to, aby zrobić wrażenie na innych. To tylko pokaz, tzw. charakteryzacja – piękna na zewnątrz, a wewnątrz piekielna. Mówi się, że to autostrada do piekła. Ludzie o cechach tamasowych (guny ignorancji), kopią sobie dół do piekła. Oszukują oni samych siebie do tego stopnia, że nie są już w stanie dojrzeć prawdy.
Zostało tu użyte pojęcie niemądrej, głupiej dumy. Ludzie ci zostają zaślepieni z powodu tej dumy. Nie widzą rzeczywistości.

Tak to właśnie funkcjonuje w tym świecie. O tym mówi Bhagawān Kryszna. Z powodu dumy, z powodu głupoty ludzie stają się ślepi. To za sprawą egoizmu, dumy, arogancji. Powodowani próżnością, przez którą chcą zaimponować innym, zrobią wszystko. A kiedy ich pragnienie zostanie zaspokojone, porzucają je. Tacy ludzie są skończeni”.


Komentarz jednego z uczestników:
„Przez cały kurs czuję się wspaniale. Swami objawia nam całą chwałę i wszystkie rozrywki Kryszny. Miałam dużo szczęścia, że dostałam szansę słuchania jego słów”. Marina, Rosja.

Śri Swami Vishwananda zdecydował się wygłosić komentarz do Śrīmad Bhagawad Gīty, odwiecznego słowa Pana Śri Kryszny. Cykl będzie trwał 18 dni, a każdy dzień będzie poświęcony jednemu rozdziałowi. Gurudźi będzie komentował, patrząc na dzieło szczególnie z perspektywy bhakti (pełnego miłości oddania Bogu).

Teraz dostarczymy małej porcji komentarzy na blogu dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w kursie. W późniejszym czasie komentarze Gīty będą w całości dostępne zarówno w postaci książki, jak również zestawu płyt CD oraz DVD.

0 komentarze :