czwartek, 4 października 2012

Kurs Abiszekamu ze Swamim VishwaAnashuyananda w Springen - grudzień 2012



  Kochani,

Swami VishwaAnashuyananda zaoferował przeprowadzenie kursu Abiszekamu specjalnie dla polskiej grupy (kurs tłumaczony na język polski). Kurs odbędie się podczas Świąt Bożego Narodzenia w Shree Peetha Nilaya w Springen. Warunkiem jest jednak odpowiednia ilość chętnych.


Osoby, które są zainteresowane udziałem w kursie proszone są o kontaktowanie się z Nimrati: nimrati@atmakriya.pl

Koszt kursu to 54 euro.


Czym jest Abiszekam

Abhishekam jest obecnie tradycyjną ceremonią hinduistyczną, która wyłoniła się ze zwyczaju formalnego powitania gościa. W starożytnej kulturze hinduskiej, tradycją było postrzeganie i traktowanie gościa tak, jak gdyby przyjmowało się w swym domu samego Boga. W starożytnych Indiach, zanim goście przybywali do miejsca przeznaczenia, zazwyczaj przebywali pewien dystans po zakurzonych drogach, w upalnym słońcu. Kiedy przyjmowano gościa, witano go i oferowano mu miejsce do siedzenia, proponowano, by obmył swe stopy, ręce i usta, a następnie ofiarowano nowe szaty. Serwowano mu także pożywienie, napoje i dostępne delicje, właściwe dla tamtych czasów. Gdy gość został już zadowolony i ciepło powitany, kolejno obsługiwano pozostałych członków rodziny. 


Podobnie, gdyby Bóg miał przybyć do waszego domu, w waszej intencji powinno leżeć ciepłe powitanie Go, dopilnowanie, by został dobrze przyjęty oraz zadbanie o niego w sposób godny Boskości. W ten sposób, wyznawca przeprowadzając abhishekam, z całym oddaniem i szczerością upewnia się, że pomedytował nad Bogiem, powitał Go, pozdrowił i okazał Mu najwyższy szacunek oraz uwagę podczas tego rodzaju ceremonii. 


Słowo abhishekam tłumaczone dosłownie oznacza „spryskać dookoła”. W nowoczesnym kontekście, odbywa się to podczas ceremonii, kiedy obmywane są stopy, ręce i ciało bóstwa. Należy pamiętać, że pomimo iż jest to ceremonia zewnętrzna, zaproszenie i składanie honoru bóstwu odbywa się wewnątrz danej osoby. To właśnie wewnętrzna łączność i oddanie dla Boga są wtedy rozwijane i pogłębiane. 


Gdybyście mieli zaprosić króla lub królową do swojego domu, z pewnością byście go wysprzątali, umylibyście się, założyli czyste ubranie i przygotowali się na przybycie waszego gościa. Podobnie, najważniejszą częścią ceremonialnego oddawania czci, jest przygotowanie się przed jej rozpoczęciem. Zanim ceremonia abhishekamu się rozpocznie, ważne jest, aby dana osoba była czysta – należy umyć ręce i ubrać się stosownie (w strój modlitewny, jeżeli taki posiadamy). Jeśli wyznawca posiada szczególny rodzaj sadhany, wywołujący wewnętrzne oczyszczenie, powinien on postarać się wykonać ją przed rozpoczęciem ceremonii. Wierni powinni dopilnować, aby wszystkie niezbędne do abhishekamu przedmioty zostały przygotowane przed jego rozpoczęciem.

0 komentarze :