Jai Guru Dev,
Kochani,
Abhishekam jest obecnie tradycyjną ceremonią hinduistyczną, która wyłoniła się ze zwyczaju formalnego powitania gościa. W starożytnej kulturze hinduskiej, tradycją było postrzeganie i traktowanie gościa tak, jak gdyby przyjmowało się w swym domu samego Boga. Tak jak w Polsce mówimy „Gość w dom, Bóg w dom”.
W starożytnych Indiach, zanim goście przybywali do miejsca przeznaczenia, zazwyczaj przebywali pewien dystans po zakurzonych drogach, w upalnym słońcu. Kiedy przyjmowano gościa, witano go i oferowano mu miejsce do siedzenia, proponowano, by obmył swe stopy, ręce i usta, a następnie ofiarowano nowe szaty. Serwowano mu także pożywienie, napoje i dostępne delicje, właściwe dla tamtych czasów.
My podczas Abishekamu w podobny sposób, staramy się przywołać i ugościć Bóstwo. Ofiarujemy Mu tron, by zasiadło w naszych sercach. Obmywamy Je wodą oraz pięcioma elementami: mlekiem, jogurtem, ghee, miodem, cukrem. Tych pięć elementów symbolizuje pięć żywiołów: woda, ziemia, ogień, eter, powietrze, i pięć zmysłów: wzrok, smak, słuch, węch, dotyk. Ofiarując te składniki Bóstwu, symbolicznie prosimy Je, aby oczyściło pięć żywiołów, a także 5 wyżej wymienionych zmysłów, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Oczyszczenie tychże zmysłów i żywiołów umożliwia naszej świadomości wykroczenie ponad ciało, aby można było wznieść się do świadomości Boskiej. Pobłogosławienie 5 żywiołów przez Bóstwo, rozciąga się także zewnętrznie na wszystkich obecnych podczas ceremonii, obejmując całą świątynię. Z tego względu jest to bardzo wzniosła i harmonizująca ceremonia!
Wiele Miłości,
Bhakti Marga
0 komentarze :
Prześlij komentarz