wtorek, 21 lipca 2015

10-lecie Bhakti Margi w prasie



W tym tygodniu ukazał się sympatyczny artykuł w wiodącej miejscowej gazecie: "Wiesbadener Tagblatt", dotyczący 10 Rocznicy Bhakti Marga. Artykuł znalazł się na pierwszej stronie sekcji dotyczącej regionu.

Chcielibyśmy podzielić się tłumaczeniem tego tekstu.
Aby przeczytać wersję online w języku niemieckim kliknij tutaj.


Duchowa wspólnota Bhakti Marga w Heidenrod-Springen świętuje swoją rocznicę z 2000 gości


SPRINGEN - Około 2000 osób przybyło z okazji 10 rocznicy duchowej wspólnoty Bhakti Marga (ścieżki oddania) do swojego centrum w Heidenrod-Springen. Tablice rejestracyjne widoczne na parkingu informowały o gościach z Kiel aż po Konstancję, z Rosji poprzez Holandię do Portugalii. Byli również goście z Japonii, Brazylii czy Maroko, wszyscy świętowali rocznicę ze swoim duchowym mistrzem Sri Swamim Vishwanandą.

Początki w Idstein


Świąteczna atmosfera roztacza się na całym terenie, barwna i żywa. Dzieci grają w piłkę nożną w ogrodzie albo próbują swoich sił w łucznictwie. Na małych stoiskach są oferowane wegetariańskie potrawy z Indii, jest też wege grill i pizza prosto z pieca. W głębi duża scena a wokół śpiewający i tańczący tłum, muzycy z „Bhakti Sounds”, zespołu kirtanowego, łączą klasykę Van Halen „Jump” z mantrami. „Muzyka jest bardzo ważną częścią Bhakti Marga, ponieważ trafia prosto do serca i wyraża duszę”, wyjaśnia Stephan Meyer, 48 letni mężczyzna, który był od pierwszych chwil powstania duchowej wspólnoty. „Spotkałem Swamiego w Szwajcarii w 1998 roku. W początkowych latach byliśmy przyjaciółmi, co później rozwinęło się w relację uczeń- nauczyciel” - wspomina. W 2003 roku założyciel wspólnoty, pochodzący z Mauritiusa, wraz z garstką mężczyzn i kobiet zebrali się w Idsteinie/Niemcy. Stamtąd poszukiwali miejsca, gdzie mogliby zamieszkać razem.

Jak w komunie


„Na początku wyglądało to jak komuna. Siadaliśmy razem w kuchni, żeby gotować i śpiewać” - opowiada Stephan Meyer. Pierwszy aszram powstał pod koniec roku 2004 w Steffenshof w okolicy Hunsrück. Następnie krótko potem oficjalnie powstała Bhakti Marga. W 2007 roku wspólnota znalazła były ośrodek związków zawodowych w Springen i w kolejnym roku rozpoczęły się prace renowacyjne.

W 2013 roku centrum zostało oficjalnie otwarte. Teraz następnym krokiem jest przebudowa jednego z budynków w dużą świątynię hinduską. 2,5 miliona euro są potrzebne na ten cel. Suma, która nie może być pozyskana z bieżących przedsięwzięć. Pomimo tego został zaprezentowany nie tylko pomysł powstania świątyni, ale również rozpoczął się zbiór środków.

Ponadto powstał projekt, żeby utworzyć akademię Bhakti Marga, żeby rozpowszechnić nauki i wiedzę duchowej wspólnoty. Prostą tego przyczyną jest to, że podczas 10 lat powstały 23 świątynie oraz centra na całym świecie i jest potrzeba, aby wyjść z nimi bardziej na zewnątrz.

Przekaz na Słupie Pokoju mówi:

Towarzystwo Modlitwy o Pokój na Świecie (The World Peace Prayer Society) rozpoczęło projekt Słupów Pokoju już w roku 1976. Wszędzie na świecie słupy obwieszczają następującą wiadomość (najczęściej w kilku językach): "Niech będzie pokój na Ziemi." Żeby uświetnić dziesiątą rocznicę wspólnoty w Heidenrod-Springen, jej założyciel Sri Swami Vishwananda został odznaczony takim słupem, który ma się znajdować w części prowadzącej do wejścia aśramu.

Linki:
 
Wiesbadener Tagblatt
http://www.wiesbadener-kurier.de/lokales/untertaunus/heidenrod/ein-hindu-tempel-fuer-den-untertaunus_15840390.htm

World Peace Prayer Society http://worldpeace.org

Bhakti Marga – strona, na  której zbierane są środki na nową świątynię http://www.bhaktimarga.org/fundraising

0 komentarze :