sobota, 9 sierpnia 2014

Rozdział 9: Kurs Bhagawad Gity ze Śri Swamim Vishwanandą




7 sierpnia 2014 Swamidźi omówił rozdział 9. Bhagawad Gīty, zatytułowany Rādźa-widjā Rādźa-guhja Joga (Wiedza najbardziej poufna*).

W rozdziale 9. omówione są zagadnienia wspaniałości Najwyższej Istoty, która jest obiektem czci oraz medytacji mającej charakter bhakti (oddania Bogu).

Rozdział 9. ujawnia największą z tajemnic oraz najwyższą wiedzę. Kryszna poleca Ardźunie: „Skoncentruj swój umysł na Mnie, bądź Mi oddany, niech twoje serce trwa w skupieniu na Mnie, bądź Mym sługą, kłaniaj Mi się, bądź pokorny, uważaj Mnie za swój najwyższy cel, a osiągniesz Mnie”.

Główne tematy omówione w rozdziale:
1.     Wiedza na temat natury Najwyższego jest okryta największą tajemnicą.
2.     Teoria ewolucji i inwolucji.
3.     Postępowanie ludzi mądrych oraz ignorantów.
4.     Osiąganie zbawienia poprzez miłość pełną oddania.
5.     Pan przyjmuje i spożywa ofiarę podarowaną z miłością i oddaniem.
6.     Nie istnieją grzesznicy, dla których nie ma przebaczenia.

Fragment komentarza Swamidźiego:

api-ćet su-durāćāro
 bhadźate mām ananja-bhāk
 sadhur ewa sa mantawjah
 samjag-wjawasito hi saha
(Źródło: Śrīmad Bhagawad Gītā, 9.30)

Jeśli nawet największy z grzeszników oddaje Mi cześć z wielkim oddaniem, należy go uważać za prawego, ponieważ słusznie wybrał.

„Pan mówi tutaj o tym, że taki wielbiciel, mimo że pełen pożądań, próbuje oderwać się zupełnie od swoich słabości, lecz jest zbyt bezradny wobec swoich samskar, wobec złej natury, ale jeśli jego serce jest w pełni poddane Panu, ten wielbiciel zasługuje na miano nie grzesznika, a świętego.

Tak więc dzięki wierze, którą ktoś taki pokłada w Panu, to nie ma znaczenia. On stara się jak może i wie, że musi zrezygnować z wielu rzeczy. Jest mu trudno, tak jak wielu ludziom, którzy praktykują i jest im trudno to robić, jednak on kocha Boga mimo swoich negatywnych cech. Robi, co do niego należy, kocha Pana, myśli o tym i wielbi Go. Tutaj Bhagawān Kryszna mówi do Ardźuny, że właśnie z powodu właściwej postawy należy uważać go za świętego, należy uważać go za prawego, nie oceniać go.

To tak, jak w tej historii o cudzołożnicy, którą przyprowadzono do Jezusa, a Jezus powiedział: >>Ten, kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem<<. I ta kobieta stała się potem jednym z najbardziej oddanych wielbicieli Jezusa. Mimo że na początku było jej trudno panować nad swoimi impulsami, dzięki temu, że jej umysł nie był nich przywiązany, lecz był przywiązany do mistrza, została od nich uwolniona, a jej dusza osiągnęła stan doskonałego oddania Panu. Dlatego właśnie teraz wszyscy czczą ją jako świętą”.


Komentarz jednego z uczestników:
„Historia Sudamy była bardzo wzruszająca. Nigdy nie widziałem Swamiego opowiadającego historię z takimi emocjami. Wszyscy na sali płakali... To coś, nad czym będę się starał codziennie medytować”. Matthew, Szwajcaria

* Tytuł rozdziału Wiedza najbardziej poufna został zaczerpnięty z polskiego wydania książki Bhagawad Gītā -Taka jaką jest, z uwagi na fakt, że zgadza się w zupełności z dosłownym tłumaczeniem słów sanskryckich, a zarazem oddaje treść rozdziału.

Śri Swami Vishwananda zdecydował się wygłosić komentarz do Śrīmad Bhagawad Gīty, odwiecznego słowa Pana Śri Kryszny. Cykl będzie trwał 18 dni, a każdy dzień będzie poświęcony jednemu rozdziałowi. Gurudźi będzie komentował, patrząc na dzieło szczególnie z perspektywy bhakti (pełnego miłości oddania Bogu).

Teraz dostarczymy małej porcji komentarzy na blogu dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w kursie. W późniejszym czasie komentarze Gīty będą w całości dostępne zarówno w postaci książki, jak również zestawu płyt CD oraz DVD.

0 komentarze :