Dzisiaj świętujemy Diwali, czyli hinduski „nowy rok”. Diwali znane jest powszechnie jako festiwal świateł, i trwa pięć dni. Słowo Diwali podchodzi od „Deepawali”, co w sanskrycie oznacza rządek świateł. Podczas diwali palone są gliniane lampki oliwne (diyas; deep w sanskrycie). Lampki te symbolizują zwycięstwo dobra nad złem, oraz pomagają Bogini Lakszmi znaleźć drogę do naszych domów, miejsca pracy, itp. Z okazji Diwali, ludzie dzielą się słodyczami i suszonymi owocami, oraz ubierają się w nowe ubrania, co symbolizuje rozpoczęcie czegoś nowego w życiu.
W Deepawali, świętujemy też powrót Pana Ramy wraz z Sitą i Lakszmanem z wygnania, oraz pokonanie złego króla Ravany. Chcąc uczcić powrót Pana Ramaćandry, mieszkańcy Ajodhji oświetlili królestwo mnóstwem diyas.
Lampki te zapalane są nie tylko jako symbol pokonania zła, ale również symbolizują światło w naszych sercach. Deepawali przypomina nam o naszym wewnętrznym blasku.
Podczas Diwali, czczona jest głównie Bogini Lakszmi, będąc w wyjątkowo dobrym „nastroju” błogosławi nas każdym rodzajem bogactwa, zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Dlatego ludzie modlą się wówczas do Lakszmi, sprzątają dom wzdłuż i wszerz, i zapalają lampki aby Lakszmi odwiedziła ich domy i serca. Otwierają okna i drzwi, aby Lakszmi mogła wejść bez problemu ;) !
Również bardzo popularną tradycją Diwali jest sypanie Rangoli, czyli kolorowych wzorów z proszku Rangoli lub kolorowego ryżu.
Niech Lakszmi pobłogosławi nas w tę noc, abyśmy odnaleźli w sobie wewnętrzne światło. Szczęśliwego Deepawali !!!
0 komentarze :
Prześlij komentarz